Balkonda Bir Akşamüstü

tumblr_n4ytkyzd4i1qhttpto4_500

-Noldu? Yüzün asılmış…

Tanıdığı en huzur kokan adama bakıp hafiften gülümsedi. Adam yaklaşık iki saattir bozulmuş olan fırını tamir etmeye çalışıyordu içeride. O işe girişince kadın da defterini kalemini alıp balkondaki masaya geçmişti.

Adam ince bellide iki bardak çay getirmişti. Bardakları masaya, defterin yanına koydu. Az ilerdeki sandalyeye yöneldi.

-İşin bitti mi, diye sordu kadın gülümseyerek.

Adam bu soruyla hınzırca gülümsedi sandalyeyi sürükleyerek getirirken. Sandalyeyi kadınınkinin hemen yanında bıraktı. Soruyu cevaplamadan önce oturup derin bir nefes alıp verdi ve sandalyesine iyice yayıldı. Bir kolunu kadının omzuna atıp saçlarını kokladı.

-Henüz bitmedi ama umut var gibi. Senin canın mı sıkıldı?

Kadının gözü deftere kaydı. Kenarlarını karalamıştı, birkaç kelime yazmış sonra da düşüncelere dalmıştı. Bu yoğun düşünce akışında gözüne kestirip seçebildiği bir kelime dahi yoktu.

-Yazamıyorum, dedi solgun bir ses tonuyla. Keşke sana yardıma gelseymişim.

Adam, kadının kolunu hafifçe sıkıp bıraktı. Diğer eliyle kadının yanaklarını okşadı.

-Genç yazarımız yaratım sancıları çekiyordu!

Adam son dakika haberi tonlamasıyla söyleyince birlikte gülüştüler.

-Bizi yazmak istemiştim, dedi hayıflanarak. Onlara özel bir şey olsun istiyordu. Yazılarında anları yakalamayı seviyordu daha çok. Ama onları anlatan bir şey yazmak istiyorsa anların dışına çıkmalıydı. “Aslında onu yazabilirim.” diye düşündü. Onu izlerken zaman kavramını yitiriyor, zamandan bağımsız bir anda buluyordu kendini. Ne kadar anlatabilirdi emin değildi. Ona olan duygularını anlatmakla yetinemezdi. Ona dair düşüncelerinin, gözlemlerinin, varsayımlarının hepsini yazabilmeyi istiyordu. Zihnindeki onu gösterebilmek istiyordu. “Ben seni böyle görüyorum, sen gerçekten bu musun?” diye sorabilmek istiyordu.

İnsanlara dair varsayımları sürekli olarak onu yanıltıyordu. Onları tanımaya çalışıyor, onlara dair bilmediklerini ise varsayımlarla dolduruyordu. Varsayımlarının hayal kırıklığına dönüşmesine alışmıştı. Normal olanın bu olduğuna inanıyordu bir süredir. İnsanların birbirlerine ilişkin beklentilerinin gerçekler ile çoğunlukla uyuşmayacağını düşünüyordu. Çünkü insanlar kendini karşısındakinin yerine koymuyorlardı. Bu olayı ben yaşasam nasıl davranırdım diye düşünüyorlardı. Ben o olsam ve bunu yaşasam nasıl davranırdım diye değil. Yani karşısındakinin yaşadığı olayı kendi çerçevesinden bakarak yorumluyorlardı. Ama onda bu düşüncesi sekteye uğramıştı. Şimdiye kadar onunla ilgili beklentilerinin hiçbirinde yanılmamıştı. Kendi becerisini geliştirdiğini sanmıyordu aslında. Yine ondan beklentilerini kendi çerçevesinden bakarak yaratıyordu. Ama bu sefer işe yarıyordu. Aynı çerçeveden bakıyorlardı sanki hayata.

“Kendi kehanetini gerçekleştirme.” diye uyarmıştı bir dostu. Hep bir “ne zaman” sorusuyla beklediğini söylemişti dostuna. “Daha öncesinde varsayımlarım hep yanıltmıştı beni. Şimdilik böyle bir şey yaşamadık. Şaşırtıcı derecede benziyoruz. Ama zaman geçtikçe sanki atladığımız bir şey varmış gibi geliyor. Sanki kimse bu kadar uyumlu olamazmış gibi. Bunu bir gün fark edecekmişiz gibi. Acaba ne zaman, diye düşünmeden edemiyorum.” demişti. Dostu haklıydı. Önce kendine bir kehanet yaratıyor sonra da gerçekleşmesinden korktuğu için tedirgin bir şekilde bekliyordu. Bu uyumun tadını çıkarmayı bile bilmiyordu. Uyumsuzluklara alışıktı. Eğer bir gün yaşarlarsa onun için çok büyük bir şaşkınlık yaratmazdı. Asıl bundan dolayı rahatlamalıydı. Zaten alışık olduğu bir durumdan bu kadar tedirgin hissetmemeliydi. Uyumun ve anın tadını çıkarmak en iyisiydi.

-O zaman biraz daraltalım ister misin konuyu? Bizimle ilgili neyi yazmak istiyorsun?

-Her şeyi.

Reklamlar

Balkonda Bir Akşamüstü” üzerine 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s