Farklı Seslerden Sezen Aksu Şarkıları

70’li yılların ortalarında müzik dünyasına giriş yapan Sezen Aksu o zamandan bu yana Türkçe popun en iyi temsilcilerinden olmuş durumda. Her ne kadar demeçlerinde kendini sanatçı değil, şarkıcı olarak tanımlasa da; bir çok şarkının sözünde ve bestesinde imzasının olması onu benim gözümdeki sanatçı kategorisinin en güzide köşelerine yerleştirmiş durumda. Sesi ve şarkıları yorumlamadaki özgünlüğünü de çok beğeniyor olsam da Sezen’i benim gözümde bu kadar değerli yapan şarkıları hissederek söylemesi. Neşesi de kahrı da gerçek o şarkıları söylerken. Gerçekten var olan duygularını öyle güzel sözler ve bestelerle anlatıyor ki hayran kalmamam mümkün değil.

Sezen tabi ki sadece benim için önemli olan biri değil. Türkçe müziğin en üretken ve en etkili isimlerinden biri. Hal böyle olunca bir çok müzik insanının da onu beğenmesi ve şarkılarını söylemesi sürpriz olmuyor.

İşte bu listede farklı isimler tarafından yeniden seslendirilen Sezen Aksu şarkılarına yer vereceğim.

 • Olmaz Olsun- Göksel

Sezen Aksu’nun 1977 tarihli Allahaısmarlaadık albümünde yer almış olan, Şanar Yurdatapan imzalı bu şarkısı Göksel tarafından seslendirildi. Göksel, Hayat Rüya Gibi adlı albümündeki diğer nostaljik şarkılar gibi bu şarkıyı da yeşilçam filmlerindeki neşeye yaraşır şekilde seslendirdi.

Bu güzel şarkı 2014 yapımı Patron Mutlu Son İstiyor filminde de Ezgi Mola ve Tolga Çevik düetiyle kullanılmıştı. O versiyonunu da oldukça güzeldi. Dinlemenizi tavsiye ederim.

 • Yalnız Kullar- Şevval Sam

Yalnız Kullar, Sezen Aksu’nun 1981 tarihli Ağlamak Güzeldir albümünün en sevdiğim şarkısıdır. Yedi Kocalı Hürmüz müzikallerinde kullanılan şarkı, 2009 yapımı filmde de kullanılmış ve bu sefer Şevval Sam tarafından seslendirilmiştir. Bu Atilla Özdemiroğlu bestesi bence yine en çok Sezen’e yakışmakta.

12445778_1563827013947525_1576391158_n

 • Firuze – Tarkan

1982 tarihli Firuze albümünde tanıştığımız şarkının sözleri Sezen Aksu ve Aysel Gürel beraberliğine, bestesi ise Atilla Özdemiroğlu’na ait. Muazzez Ersoy, Muazzez Abacı, Niran Ünsal gibi isimlerin de seslendirdiği bu güzel şarkının Tarkan’a daha çok yakıştığını düşündüğüm için bu versiyonunu paylaşmak istedim. İsteyenler diğer isimlerden de dinleyebilir.

 • İkinci Bahar- Özdemir Erdoğan

Gamze gamze bir gülüver şimdi

Beni göğsüne alıver şimdi

Sezen Aksu katıldığı bir programda bu şarkıyı yeni doğmuş olan oğlu Mithat Can’a yazdığını ve şarkıyı TRT’ye gönderdiklerinde şarkının müstehcen bulunduğunu anlatmıştı. Hem evlat sevgisine hem de ikinci bir aşka uygun olabilen bu şarkı baş rollerini Türkan Şoray ve Şener Şen’in paylaştığı İkinci Bahar dizisinin en akılda kalan sahnelerine eşlik etmişti. Sezen Aksu’nun Firuze albümünden olan bu şarkı Özdemir Erdoğan’ın o naif sesiyle birleşince mükemmel bir hal alıyor bence.

 •  Değer Mi?- Gece Yolcuları

Sözlerini Aysel Gürel’in sözlerini yazdığı, Onno Tunç’un bestelediği şarkı 2008 yılında Gece Yolcuları’nın düzenlemesiyle hayatımıza yeniden girdi. Bu versiyonu da bence gayet başarılıydı.

 •  Ünzile – Şebnem Ferah

Çocuk gelinlere dikkat çeken şarkı ilk olarak Sezen Aksu’nun 1986 tarihli Git albümünde yer almış. Sözlerini Aysel Gürel yazmış ve bestesini Onno Tunç yapmış. 2007’de farklı seslerin birlikteliğiyle çıkarılan Onno Tunç Şarkıları albümünde bu şarkıyı Şebnem Ferah seslendirmiş. Çok da iyi yapmış. 2013’de yine farklı seslerin birleşmesiyle yapılmış olan Aysel’in albümünde de şarkı Aşkın Nur Yengi tarafından seslendirilmiş. Dileyenler o versiyonuna da bir göz atabilir.

 •  El Gibi – Zuhal Olcay

“Yok, öyle el gibi durma gül biraz

Sana gülmeler yaraşır

Yok, öyle güz gibi soğuk olma

Güz ayrılık taşır”

Artık yabancı gelen sevgilinin soğukluğunu Sezen’in bu şarkısından daha iyi kim anlatabilir, bilmiyorum. Sezen Aksu’88 isimli albümünde yer alan bu şarkı 2001 yılında Zuhal Olcay tarafından yeniden seslendirilmiş.Ben, daha dingin olan bu halini de beğendim.

 •  Seni İstiyorum – Ebru Gündeş

Her ne kadar tarzı pek bana hitap etmiyor olsa da güçlü bir sesi olduğunu kabul ettiğim Ebru Gündeş 2012’de çıkardığı albümünde bu şarkının daha hareketli bir versiyonuna yer verdi. Aysel Gürel’in kaleminden çıkan bu Onno Tunç bestesini bir de böyle dinlemiş olduk.

 •  Sultan Süleyman – Mabel Matiz  

Aysel Gürel’in kalemiyle Onno Tunç’un bestesinin bir araya geldiği muhteşem şarkılardan biri daha. 2007’de Onno Tunç Şarkıları adlı albümde Levent Yüksel’den dinlediğimiz şarkı 2013 yılında Aysel’in adlı albümde Mabel Matiz tarafından seslendirildi. Mabel’in, deyimi yerindeyse, iç yakan sesi şarkıya bir matem havası vermiş. Her ne kadar bana ölümü çağrıştırsa da bu versiyonunu çok sevdim.

 • Kavaklar – Sıla

Metin Altıok’un yazdığı, Onno Tunç’un bestelediği şarkıyı Sıla’dan da Ceylan Ertem’den de dinledim. İkisi de başarılı seslendirmiş. Ama yine de Sezen’den dinlemek beni daha çok tatmin ediyor. İsteyenler Ceylan Ertem versiyonunu da dinleyebilir.

 • Belalım – Müslüm Gürses

İlk olarak 1989 yapımı Sezen Aksu Söylüyor albümünde dinlemiştik bu şarkıyı. Sözlerini Sezen Aksu ve Zülfü Livaneli yazmış. Bestesini de Zülfü Livaneli yapmış. Sezen’den sonra Zeki Müren, Müslüm Gürses, Sıla, Emre Aydın gibi birçok ismin seslendirdiği şarkının Müslüm Gürses versiyonunu buraya bırakmak istedim. Bir şarkı en fazla kaç farklı türde söylenebilir? Pop, rock, Türk sanat ve arabesk versiyonlarından istediğinizi dinleyebilirsiniz.

 •  Gamsız – Gece

Benim Gece grubunu tanımamı sağlayan şarkıdır kendisi. Sonradan öğrendim ki meğerse bir Sezen Aksu şarkısıymış. Orhan Atasoy ve Istvan Leel Össy imzalı bu şarkı 1989 yılında Sezen Aksu Söylüyor albümünde yer almış. Gece de çok güzel bir düzenleme yapmış.

 •  Her Şeyi Yak – Duman

Allahııım, Allahııım… Ateşlere yürüyoruuuum… Hanginiz eşlik etmediniz bağıra bağıra? Bazı şarkılar söylenmez, bağırarak dışarı atılır adeta. Bu da onlardan biri benim için. Sezen Aksu kaleminden çıkan şarkının Duman halini çok başarılı buluyorum.

 •  Masum Değiliz- Şebnem Ferah

“Kalbini bir mektup gibi buruşturulup fırlatılmış
Kendini kimsesiz ve erken unutulmuş hissediyorsan
İçindeki çocuğa sarıl, sana insanı anlatır “

Bestesinde Uzay Heparı’nın parmağının da bulunduğu şarkı ilk olarak 1993 yılında Deli Kızın Türküsü albümünde yer almış. Şebnem Ferah versiyonu da kadına yönelik şiddete dikkat çekmek amaçlı çıkarılan Güldünya Şarkıları adlı albümde yer aldı.

 •  Yalnızlık Senfonisi – Sertap Erener

Sezen Aksu bugüne kadar bir çok isme bestelerini vermiş bir isim. Sözü ve bestesi kendisine ait olan bu şarkıyı kendisinden önce Sertap Erener 1992’de çıkan Sakin Ol albümünde seslendirmiş. Sezen ise 1996’da çıkardığı Düş Bahçelerinde albümünde bu bestesine yer vermiş.

 • Zalim – Levent Yüksel

Sözü Sezen Aksu’ya ait olan bu şarkıyı da ilk olarak 1995 yılında Levent Yüksel’den dinledik. 1996 yılında Düş Bahçelerinde isimli albümünde de Sezen’in sesinden duyduk. Ben Zalim’i Levent Yüksel’e daha çok yakıştırıyorum.

 • Onursuz Olmasın Aşk- Levent Yüksel  

Sezen’ciğimin bu şarkısı da ilk olarak Levent Yüksel tarafından seslendirilmiş. 1993 çıkışlı Med Cezir albümünün en iyilerinden biri diyebilirim.

 • Oh Oh – Tuğba Yurt

Çok şeker hadi hop give me five

Küresel dünya, küresel life.

Türkçe sözlerin aralarına serpiştirilmiş İngilizce sözcükler. Yani diyor ki bir kaç İngilizce kelimeyi oraya buraya yamamayı, “batıda hep beylee” diye her şeyden kes yapıştır yapmayı gelişkinlik sanmayın. 2000 yılında çıkan Deliveren albümünde yer alan şarkı 2015 yılında yeniden seslendirilmiş, eğlenceli bir kliple süslenmiş.

 •  Hala Haber Bekliyorum Senden – Mabel Matiz

2008 çıkışlı Deniz Yıldızı albümünde Sezen Aksu’dan dinlediğimiz şarkının sözleri Sezen Aksu’ya ait. Bildiğim kadarıyla Mabel henüz bir albümünde yer vermiş değil şarkıya. Fakat Mabel’i, bu kayıtla karşılaştıktan sonra sevmeye başladığımı çok iyi hatırlıyorum. Sesi zaten güzel bir adam. Bu şarkıya da çok yakışıyor bence.

 •  Kurşuni Renkler – Gökhan Türkmen

Sezen Aksu’nun Yürüyorum Düş Bahçelerinde albümünde yer alan bu şarkısı Gökhan Türkmen ve Göksel’in albümlerinde de yer aldı. Ben ikisinin yorumunu da beğeniyorum. Yani Göksel’den dinlemenizi de öneririm

 

Başka isimlerce söylenmiş ve bu listede yer almayan daha bir çok şarkı var. Ben kendi en beğendiklerimi toparlamaya çalıştım. Siz de beğendiğiniz şarkıları yorumlara bırakabilirsiniz 🙂

 

 

Reklamlar

Farklı Seslerden Sezen Aksu Şarkıları” üzerine 5 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s