Bir parça balon

balloonsprimary

“Yaşama!”

Kadehini ilk kaldıran kadın öylesine bir neşeyle söylemişti ki bunu, hatırlayamadığı uzunluktaki dalgınlığını dağıtıverdi. Bu neşeli sözcük birkaç ağızda tekrarlanırken tokuşturulan kadehlerin seslerine karıştı.

Birbirlerine neşeyle uzattıkları kadehlerin arasından seçmeye çalıştı kadını. İçten, tazecik bir gülüş vardı makyajsız yüzünde. Belki biraz renk versin diye sürülen hafif bir ruj…

Gözleri ışıl ışıldı. Göz kenarları gülüşüyle çizgi çizgi oluyordu. Diş etleri görünene kadar gülüyordu kadın.

Mutluluk bir balon olsa, kadının mutluluğu onu oracıkta gökyüzüne uçuruverirdi.

Koca bir balonun ucunda uçarken hayal etti diş etlerine kadar gülen kadını. Gökyüzünde kayboluncaya dek izledi kahkahalarla süzülüşünü. Ve bu kısacık hayal bittiğinde yeniden balıkçıdaki küçük masada bir başınaydı.

Garip zamanlardan biriydi yine onun için. Bir sürü anı uçuşuyordu kafasında. Hepsine uzaktan öylesine amaçsızca bakınıyordu. Bu gece anıları gökyüzündeki yıldızlar gibiydi. Hepsi görünüyordu ama içlerinden biri bütün dikkatini çekmeyi başaramıyordu.

Yaşamından geçen insanlara, yaşadığı olaylara baktı. Neden yaşandığını belli olmayan, anlamsız bir yaşamı vardı. Hiçbiri olmasaydı da olurdu. Kimse için, hatta hiçbir şey için ihtiyaç yoktu ona bu hayatta. Şuracıkta yok olsa ne yarım kalırdı ki? Hangi akış değişirdi? Şuracıkta yok olmamasına sebep neydi?

Yolunun kesiştiği insanlarda bir iz bıraktığını sanırdı. Onlara bir şeyler katabildiğini, yaşamlarında ufak da olsa güzel bir yer edinebildiğini düşünürdü. Fakat geriye dönüp baktığında hiçbirinde kendinden bir iz göremiyordu. Öylesine biriydi işte. Uyandığı her gün öylesine biri olmaya devam ediyordu. Neden öylesine biri olacağı günlere uyanmaya devam ediyordu? Uyumalıydı. Biraz uyusa hallolacaktı sanki.

Bir başınalığını hesapla birlikte masada bıraktı. Diş etlerine kadar gülen kadının balonundan bir parça aldı. İpinden sıkıca tuttuğu balonun gökyüzünde süzülüşünü izleyerek evin yolunu tuttu.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s