Yiğit Özgür – Karikatürist

Çok sıkı bir mizah dergisi takipçisi sayılmam itiraf etmek gerekirse. Fakat mizah duygusu gelişmiş insanlara kesinlikle bayılıyorum. Bu bayıldığım yaratıcı zekalardan biri de Yiğit Özgür.

Yirmi yılı aşkın süredir karikatür çizdiğini öğrendiğim Yiğit Özgür’ün en kendini belli eden karikatürist olduğunu söyleyebilirim. Çizgileri ve esprileri “Merhaba, ben Yiğit Özgür” diye bağırır nitelikte. İlgili birçok sitede “diyaloglardan diyalogsuzluk” oluşturduğundan bahsedilmiş. Karakterler arasındaki konuşmalar genelde bir yere ulaştırmayan  cinsten ve bu çarpıklık mizahının temelini oluşturuyor diyebilirim.

Yiğit Özgür’den bu kadar soğuk ve ciddi bir dille bahsetmek biraz tuhaf geldi. Şu yazdıklarımı okusa “Öyle mi yapıyormuşum ben” diye düşünebileceğini düşündüğüm biri. Kendiyle dalga geçtiği çizgi dizisinden şu örneklere göz attığınızda onun düşünce şeklini anlayıp bana hak vereceğinizi düşünüyorum.

 

Sanırım düşünce şekli biraz daha anlaşılır hale geldi. Bu “değişik” insanı daha iyi anlamak için şuraya birkaç örnek daha bırakıyor, daha uzun yıllar görmek istediğim bu tatlı insanı “favorilerim” kategorisinin ilk starı ilan ediyorum.

(ki bu bence en iyisi)

Reklamlar

Yiğit Özgür – Karikatürist” üzerine 5 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s