Farklı

Düşündü.

Farklıydı onunla olmak. İyi ya da kötü gibi değil, farklıydı sadece. Her zaman yanında olan insanlardan daha iyi değildi. Ama yine de onunla zaman geçirmek rahatlatıyordu onu. Farklıydı.

Yanındaki insanlara baktı, onlarla olan ilişkilerine. Çok içten duygularını paylaşırlardı genelde birbirleriyle. Her haltlarını bilirler, duygularını, sıkıntılarını beraber yaşarlardı. Hatta severdi onları, kendi gibi severdi. Ama onunla öyle değildi.

Oturup saatlerce konudan konuya atlar, ama derinine inmezlerdi. Birbirlerinin geçmişini, değer verdikleri şeyleri, sevmedikleri şeyleri bilmez, hayata bakışlarını tartışmazlardı pek. Sığ konuşmalar geçerdi aralarında. Tuhafsardı bu durumu. Birbirleriyle sığ muhabbetler yapmalarını değil de, birbirlerini merak etmemelerini tuhafsardı.

Meraklı biriydi. Birlikte zaman geçirdiği insanları tanımak, daha çok tanımak isterdi. Dünyayı onların bakışıyla görmeye çalışırdı. Ama onu merak etmiyordu. Garip bir ilgisizlikti bu. Ona her baktığında, onu ne kadar tanımadığını düşünüyordu ama tanımak da istemiyordu. Sığ ilişkilerin insanı değildi, en azından kendini öyle görüyordu. Ama o, bu ezberi bozuyordu.

Farklı, diye düşündü yine.

İlişkileri denize dalıp mercan aramak gibiydi genelde. Eğlenceli, ilgi çekici, keşfedici olmalarını seviyordu. Ama yorucu oldukları da aşikardı. Emek istiyorlardı, hak ediyorlardı, ama yoruyorlardı. Ama onunla olmak böyle değildi.

Denizin üstünde uzanmak gibiydi onunla olmak. Yormuyordu, uğraştırmıyordu; dinlendiriyordu. Ama denizin üstünde uzanmayı abartırsanız güneş yakar, dalgalar yavaşça sürükler ve artık uzanmak çekiciliğini kaybeder. O da öyle biriydi; bir süre sonra ilgi çekiciliğini yitirse de, zaman zaman özlenen.

Farklı, dedi. Evet, durumu en iyi niteleyen sıfat buydu.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s