Önemsiz Şeyler Aslında Önemlidirler

“Kimsenin inancı saçma değildir. Ona inanmak için mutlaka bir sebebi vardır.”

Leyla ile Mecnun’un 37. bölümünde geçmişti bu çok doğru bulduğum söz. Bence kişiliğimiz inanacaklarımızı şekillendirir. Yaşantılarımız da kişiliğimizin bir kısmını. Bir şeye inanıyorsak, onun yaşantılarımızın bir yansıması olması muhtemeldir.

Aynı şekilde, çıkarım yapma gibi düşünme süreçlerimizin de yaşantılarımızdan etkilendiğini düşünüyorum. Yaptığımız çıkarımlar bir başkası için anlamsız da olsa, bu şekilde düşünmek için -kendimizce- haklı sebeplerimiz olacaktır.

Örneğin aynı olayı gözlemleyen insanların bu olayı anlatımı ve yorumlaması bir olmayacaktır. Çünkü farklı yaşantılarımızdan ve kişiliğimizi oluşturan diğer farklı yapı taşlarından oluşan bizler düşünce yürütürken farklı yollar izliyoruz. Bu da olayları -doğru yada yanlış değil- farklı görmemize neden oluyor.

Peki ama nasıl?

Diğer yapı taşlarını bilmem ama yaşantılarımızın bu süreci nasıl etkilediğine dair bir fikrim var. Algıda seçicilik ve ayrıntılar. Şöyle açıklayım: yaşantılar bireyleri farklı bazı ayrıntılara duyarlılaştırıyor. Yeni bir olay veya durum karşısında da bu ayrıntılar bireyin daha çok dikkatini çekiyor. Bu da bizim olay ve durumları farklı açıdan görüp yorumlamamıza sebep oluyor. Bir örnekle anlatacak olursak; iki farklı kişiye bir yere nasıl gideceğimizi sorduk diyelim. Birisi manavın iki yanında derken biri belediyenin karşısında diye tarif edebilir. Çünkü ikisinin aklına gelen ayrıntılar farklıdır. Diğerinin önemsemediği o manav o kişi için daha dikkat çekici bir ayrıntıdır.

Sanırım Patron Mutlu Son İstiyor’daki “Önemsiz şeyler aslında önemlidirler.” repliği de bunun gibi. Önemsiz olan ayrıntının kendisi değil de daha çok ona dikkatini vermeyen bizmişiz gibi. Bu yüzden de o önemsiz dediğimiz şeyleri önemseyen insanları saçma bulmamak gerek bence.

Örneğin bir boyozun poğaça gibi olmasını önemsemeyebilirsiniz. Ama o boyozu çocukluğundan beri katman katman ayırarak yemekten mutlu olan birinin poğaçamsı bir boyoza laf etmemesini bekleyemezsiniz.

Çayın kayısı kokmasından mutlu olan birini saçma bulmamalısınız mesela onun için anlamını bilmeden.

Birinin, sizin söylediklerinize kırılmasını saçma bir abartı olarak değerlendirmeden önce bir sormalısınız mesela ne anladın, neden böyle düşündün diye.

Diyorum ki anlamayabilirsiniz birinin inancını ya da düşüncelerini. Ama bir sorun saçma demeden önce. Vardır elbet bir sebebi.

tumblr_n4c69w6hvz1rdfyfao1_500

Reklamlar

Önemsiz Şeyler Aslında Önemlidirler” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s