Masal Kahramanları

Masallar hayal kurmanın başlangıcıdır. Hayal dünyamızı yaratan, genişleten, renklendiren kurmacalar. Bir masalla bir dünya yaratabilir, o dünyayı keşfe çıkabilirsiniz. Tabi istediğiniz bir mesajı da içine serpiştirip, ulaşması gereken yere basit bir şekilde gönderebilirsiniz.

Kızlarda ayrı bir yeri de vardır masalların. Çünkü masallarda prensesler ve onlara ilk görüşte aşık olan prensler vardır. Ve bu beyaz atlı, bıçkın delikanlılar

mutlaka başına binbir bela gelen prensesi, kızgın kumlardan serin sulara kavuştururcasına kurtarmayı başarır. Yaşasın prens!

Ama bu tip masallarda bir tuhaflık var. Masalın adı Pamuk Prenses. Ana karakter olan bu kızımızın başına gelenleri anlatmak yarım saat. Fakat son dakikada oradan tesadüfen geçen beyaz atlı bir eleman, kızı öptü diye kahraman oluveriyor. Uyuyan güzelde de aynı terane. Prensesimizin başına gelenleri Küçük Emrah filmi tadında anlatıyorsun. Son anda biri gelip öpüyor ve kahraman oluyor. Gerçek aşkın öpücüğüymüş. Kızla olan mazisi kızı görmek ve öpmekten oluşan yarım dakikalık bir süreç. Ama gerçek bir aşık! Bilmiyorum, belki beyaz atın afrodizyak etkisi vardır. Olamaz mı?

Hem niye bu cici kızlarımız kendini koruyamıyor? Masallardaki cadılar, üvey ebeveyn ve kardeşler hep kadın. Aynı zamanda masalın en saf, en kendini koruyamayan, aciz iyilik meleği de kadın. İki tür kadın vardır tiratlarını beslemeye ne meraklı bunlar. Hem neden iyi insanlar avel avel herkese iyilik yapayım diye uğraşırken, bir yandan da haklarını savunamıyor? Öz sevgisi neden bu kadar düşük? Kendini sevip koruyan biri iyi olamaz mı? Kadınların kendini sevmesiyle ne derdi var bu insanların?

Buradan masal prenseslerine sesleniyorum. Kendinize gelin hanımlar! Kime iyilik yapıyorsanız yapın, eyvallah. Ama etrafınızda olup bitenin de farkına varın canım! O beyaz atlı delikanlılara ihtiyacınız olduğunu sanmayın. Adamın tek yapabildiği şey öpmek. Çok bir marifeti yok hani. Siz o üvey annenin yanında yıllarca kahrını çekin, yedi tane adama hizmet edin, sonra elin atlısı gelsin bir öpücükle kahraman olsun. Neden? At beyaz diye mi? Peki hocam, atı evden getirsek, cüceler prensi öpse, bizim kahramanlık kaça patlar?

Hanımlar, her biriniz o saray budalası adamlardan daha kahramansınız. Kendinizi görün, tanıyın, sevin. Oturup kahraman beklemeyin.

Reklamlar

Masal Kahramanları” üzerine 4 yorum

  1. Güzel bir yazı olmuş tebrik ederim. Masalların cici ama kahramanlarla dolu olması, üstelik güçlü olanların erkek olması veya kötü kadın olması ne üzücü. Ama bunu farkedenlerden olmak her zaman güzeldir.

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s