“Kadına” Saygı Değil; İnsana Saygı

gender-equality-dontmancriminate-0e9e83d9931050fff5e7e16bd5aecd10

Bir zamanlar beni çok sevdiğini düşündüğüm biri vardı. Beni çok sevdiğini düşünürdüm; çünkü bunu çok dile getirirdi, yanımda çok utangaç davranırdı, konuşmaya çekinirdi. Tabi ben de sevildiğimi hissetmek istediğimden bu çekingenliği bana olan hislerine, beni görünce heyecanlanmasına bağlıyordum. Bunu benim yanılgım olarak görüyorum, çünkü daha tarafsız bir gözlem yaptığımda bu çekingenliğin onun genel olarak, herkese karşı gösterdiği bir özellik olduğunu anladım. Yani anlayacağınız bunlar sevilme belirtisi değildi. Ama ben seviliyor olmalıydım. Bana, beni sevdiğini söylüyordu, beni kıskanıyordu, yaşadığımız çatışmalar sonucunda ondan uzaklaşmak istediğimde beni engellemeye çalışıyordu. Bunlar beni sevdiğinin göstergesi olmalı diyordum. Ama yine yanılıyordum. Yaptığı engellemeler ya zorbaca davranışlardan ya da duygusal manipülasyonlardan oluşmaktaydı. Tamam beni elinde tutmaya çalışıyordu, ama bunu beni sevdiği için değil, ona sadece ben katlandığım için yapıyordu. Sanıyorum ona kendi isteğimle gösterdiğim anlayışı, benim zorunluluğum sanmıştı. Belli ki onun gözünde ben başlı başına bir şahıs değil, ona bağımlı yaşamak zorunda olan, işi gücü sadece o olması gereken niteliksiz biriydim. Kendimle gurur duyduğum başarılarıma, yapmaktan hoşlandığım işlere ilgisi olmadığı gibi saygı gösterme zahmetinde de bulunmuyordu.

Bütün bu gerçeği görmek uzun zaman aldı. Çünkü gerçekten sevilmeyi deli gibi istiyordum, sevilmediğimi kabullenmek zor ve can yakıcıydı. Ancak üzerinden uzun bir zaman geçtiğinde bu gerçeği kabullenmek daha kolay bir hal aldı. Ayrıca bu süreçte biraz daha olgunlaştım ve güzel biriyle tanıştım.

Beni sevmedi, bana gönlünün en güzel köşesini vermedi hatta kıyısından uzağından bile geçemedim belki. Ama dünyada kadınların en çok hak ettiği, en çok ihtiyacı olan şeyi hatırlattı. Saygıyı. Kesinlikle yapmacık, sırf “kadın olduğun için” duyulan saygıdan ve soğukluktan bahsetmiyorum. Tüm insanların, tüm hayvanların görmeyi hak ettiği saygıdan bahsediyorum. Bundan azı yada abartılısı değil. Tamamen içinden gelerek saygılı davranan biri.

Dediğim gibi “özel” bir sevgi duymadı bana. Ama gösterdiği saygıyı, beni kırmamak için gösterdiği özeni binlerce kere sevdiğini söyleyen insandan görmemiştim. İçimden dedim ki; demek bir de sevse…

İnsanlık tarihinde cinsiyet eşitsizliği yeni değil ve malesef gelişen teknoloji ve bilim henüz buna tam olarak çözüm olmuş değil. Eğitim seviyesi, maddi durumu ne olursa olsun hemen her kadın bu eşitsizliğe uğruyor. Kadınlar ya camdan biblolar gibi görülüp sürekli korunmaya çalışılıyor, ya da sadece erkeklere hizmet etmek için dünyaya gelmişler gibi davranılıyor.

Yapabileceklerimiz, potansiyelimiz kadın veya erkek olmamızla belirlenmiyor. Kadın yada erkek olmak bir özür, bir engel değil. Bundan dolayı birine gösterdiğimiz saygının ölçüsünü belirlemelerini saçma buluyorum.

Ben kadınım, çiçek değilim. Beni bir vazoya koyup sulamalarına ihtiyacım yok. Ayrıca erkeklere hizmet etmek için de dünyaya gelmedim. Herhangi bir erkek benim kadar yemek, temizlik yapabilir. Bunları yapmak için özel meziyetlerle donandığımı hiç sanmıyorum.

Ben kadınım ve kadın kimliğimle ekstra olarak bir şey istemiyorum. Tamamen insan kimliğimle, kadın ve erkeklere eşit saygı gösterilsin istiyorum. Kadın olduğum için değil, insan olduğum için görmem gereken saygıyı istiyorum. Çünkü olması gereken bu.

Kendime not: Var oluşuna saygısı olmayan, kendi hayatını istediğin gibi yaşamana izin vermeyen insanlara tahammül gösterme. Sadece cinsiyet değil, ayrımcılığa neden olan her ne özellik varsa, neden gösterildiği bütün ayrımlara karşı dur.

Reklamlar

“Kadına” Saygı Değil; İnsana Saygı” üzerine 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s