Sabrın Suistimali

Çok sabırlı olduğumu söyleyen birçok kişi tanıdım. Sabretmek zorunda olmadığımı, kendimi düşünmem gerektiğini söyleyen birçok yakınım oldu. Haklılardı. Haklılardı ama… Hemen her seferinde ama’larım oldu.

“Sabrediyorum ama düzelecek.”

“Sabrediyorum ama hak ediyor.”

Ne kadar haklı olduklarını çok geç fark ettim. Bataklığın dibini boylamadan önceki son anda anlayabildim boşa çabaladığımı. Hak etmiyordu. Bu sabrımın suistimalinden başka bir şey değildi. Ne beni ne de kendini düşünüyordu. İstediği tek şey birlikte bataklığa gömüleceği biriydi. O, bu çamur deryasından kurtulmak değil, bataklıkta çürümek istiyordu. 

O an anladım ki çabalamak nafile. Kendini dert deryasına boğan, bundan kurtulmak istemek yerine beni de boğmaya çalışan biri, benim sabrımı hak etmiyordu. 

İnsan önce kendi değerini bilmeli ve sadece hak eden birine sabır ve çaba göstermeliydi. Tabi eğer o bataklıkta sessizce çürümek istemiyorsa.

Bir kerecik yaşayacağım hayatı çürümeye harcayamazdım.

Ben de vazgeçtim.

Bundan böyle, önce kendimi düşünecek ve bana kendimi değersiz hissettiren herkesten uzak duracaktım. Bu yalnızlık demek olsa bile.

Reklamlar

Sabrın Suistimali” üzerine 9 yorum

  1. Cenapbey dedi ki:

    Hayat, her insan verilen geçici bir süredir. Zamanı gelince gideriz buradan. Fakat buradayken bizi kötü yollara bizi çıkılmaz sokaklara ve bizi yok eden insanlarla olmamalı asla. Çünkü hiç kimse kendisini kendisi kadar düşünemez ve değer veremez. Bence en doğru kararı vermişsiniz. Sizi mutsuz eden biriyle ve bir yerde asla olmayın. Çünkü mutluluk ve kurtuluş kendi içinizdedir. Sevgiyle kalınız.

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s