Bayağı Döngü

Yaşıyoruz. Hatalar yaparak, dersler alarak, gülerek ve ağlayarak yaşıyoruz. Yılmak gibi bir lüksümüz yok. Ne olursa olsun yaşamak her şey demek, vazgeçemiyoruz.

Değişiyoruz. Yalnız kendi başımıza değil tüm çevremizle değişiyoruz. Biraz eksiltip biraz ekliyoruz. Hayata anlam katan insan ya, hayata anlam katacak insanları arıyoruz.

Buluyoruz da zaman zaman. Bir defa da değil, deneye deneye karar veriyoruz. Yanlış insanlara güvenip, hatalar yapıp, pişman olup, daha doğrusunu arıyoruz tekrar. Bayağı bir döngü bu ama çaresi mi var? Hatasız kul olmaz. Hatalarımızla bizi sevecek, hatalarıyla kabul edebileceğimiz insanı bulmak umuduyla devam ediyoruz.

Birçok söz söylenmiş, boşuna olur mu hiç? “Masum değiliz hiçbirimiz” demiş biri. Yanlışlar yaptık her birimiz. Mükemmel birini bulmak mümkün değil. İnsanız işte, kabul edip hoş görmezsek nasıl kendi hatalarımızın hoş görülmesini bekleriz.

Hem henüz hata yapmamış biri hatalarını sizinle yaşayacaktır. Birinin hatası olmak, bu şekilde hatırlanmak istemeyiz açıkçası.

Hatalarımı biliyorum. Bunlarla gurur duymuyorum ama yaptığım yanlışların farkında olduğum için kendimle gurur duyuyorum. Çünkü bunlar beni ben yaptı. Güçlü biriysem, insanları hoş görebiliyorsam, yaşamaktan yılmıyorsam, tek başıma bir şeylerle savaşabiliyorsam hatalarıma borçluyum. Yine de iyi ki yapmışım diyemiyorum ama iyi ki bunlardan ders çıkarmayı biliyorum.

Hayatıma anlam katacak olan kim bilmiyorum. Onun hataları ne olacak bilmiyorum. Ama hatalarımızla birbirimizi kabul edeceğimize inanıyorum.

Reklamlar

Bayağı Döngü” üzerine 4 yorum

  1. Cenapbey dedi ki:

    Haklısınız. Yaşıyoruz bir şekilde. Bazen hatalarımızla bazen de doğrularımızla. Lakin yaşadığımız kimseler bizi her yönümüzle bizi olduğu gibi kabul ettiğinde yaşam devam eder. Başka türlü hayat sürüp gidemez. Yüreğinize sağlık.

    Liked by 1 kişi

  2. Çok güzel bir yazı olmuş. Aslında hatalarımızdan da gurur duymalıyız, pişman olmadan, bir daha olmayacak gözüyle yapıp gün be gün büyümek, en iyisidir. 🙂

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s