Lazer Göz Ameliyatı Deneyimim

Henüz yedi yaşında bir birinci sınıf öğrencisiyken, sınıf öğretmenimin önermesiyle annem beni göz doktoruna götürmüştü. Hastanenin uzun koridorlarında, uzun sıralar bekledikten sonra diğer kliniklere pek de benzemeyen, içinde farklı makinelerin olduğu bir odaya girdik. Sevimli doktorumun o farklı makinelerde yaptığı ölçümler sonucunda bir gözlük reçetesiyle hastaneden ayrıldık.

Yedi yaşından beri takmak zorunda kaldığım gözlüklerimden – ki bu 14 yıl ediyor- temmuz ayında olduğum beş dakikalık bir lazer operasyonla kurtulmuş bulunmaktayım. Bu operasyon öncesinde kafamda birçok soru işareti vardı. Her ne kadar basit bir işlem olduğunu bilsem de ameliyat olmuş birinden dinlemek istemiştim. Şimdi bu operasyonu merak edenler için kendim anlatmak istedim.

Öncelikle operasyonu İzmir’de EKOL Göz Hastanesinde olduğumu belirteyim. İlk muayene için gittiğimizde öncelikle klasik göz ölçümleri yapıldı. Sonra doktorumuzun yanına geçip ameliyat hakkında bilgi aldık. Bize korkulacak bir operasyon olmadığı, sürecin nasıl ilerleyeceğini anlattıktan sonra göz tomografisine yönlendirdi. Bu da oldukça kısa bir işlem. Sadece oturup ışığa bakıyorsunuz, hepsi bu. Daha sonra damlalı ölçüm yapmak için yaklaşık beşer dakikalık aralıklarla damlalar damlatıldı ve göz ölçümü yapıldı. yalnız bu damlalar göz bebeğini büyüttüğü için ışığa duyarlılığınız biraz artıyor ve bulanık görüyorsunuz gün boyunca. Yani bu muayeneye giderken de yanınıza güneş gözlüğü almanızı tavsiye edebilirim. Bu ölçümler yapıldıktan sonra tekrar doktorumuzun yanına gittik ve uygun ameliyat konusunda anlaşıp ameliyat için gün aldık.

Ameliyata giderken tok olmam gerektiği söylendi. Söylenen saatte gidip yatış bölümünden ameliyat için kaydımızı yaptırdık ve sıramızı beklemeye başladık. Kısa bir operasyon olduğu için aynı gün içinde fazla sayıda insanı ameliyata alabiliyorlar. Sizi içeri almadan önce cesaret vermesi için bir hap veriyorlar. Benim heyecan ve cesaret durumumda bir fark yaratmadı ama neyse. Benim aklımdaki soru işaretlerinden biri “diğer ameliyatlardaki gibi kıyafetleri çıkarmam önlük giymem gerekecek mi”ydi. Kıyafetleri çıkarmadan mavi bir önlüğü geçiriveriyorlar üzerinize. Bir de kafaya bir bone, hazırsınız! Ameliyathaneye bir tekerlekli sandalyeyle götürdüler beni. Bir de bacaklarıma bir battaniye örttüler. Hala düşündükçe komik geliyor. Beni o halde görenlerin aklından ne geçti kim bilir.

İçeri girdiğimde kafamdaki o “ameliyathane” görüntüsü olmadığını gördüm. Ortada koca bir makine olmasına rağmen ev ortamı gibi aydınlık ve sıcak bir ortam vardı. beni makinenin yatağına yerleştirip lazerin altına soktuktan sonra ilk olarak sadece gözüm açıkta kalacak şekilde bir şey örttüler ve gözümü kırpmamam için gözüme bir şey yerleştirdiler. Damlatılan damlalardan dolayı zaten pek bir şey hissetmedim.

Öncelikle vakumlu gibi bir aletle göz sabitleniyor. Bu esnada doktorumun deyimiyle “yüzüne biri ayakkabısıyla basıyormuş gibi” hissediyorsunuz yapılan baskıdan dolayı. Fakat bu çok uzun sürmüyor. Daha sonrasında lazer uygulanıyor. Tüm bu süreçte yapmanız gereken tek şey ışığa bakmak. İşlemler bittikten sonra koruma amaçlı bir lens takıyorlar ve ameliyat bitmiş oluyor.

Ameliyat masasına yatarken doktorun yüzünü göremiyordum-6 derece miyop, 2.75 astigmatla zaten hiçbir şeyi göremiyordum- Fakat ameliyat masasından kalkarken birazcık bulanık da olsa görebiliyordum. Ki bu yaşanan bulanıklık gözünüze damla damlattıktan sonra yaşadığınız bulanıklık gibi bir şeydi. Yakındaki yazı ve nesneleri okumakta zorlanırken uzağı gayet görebiliyordum.

Ameliyattan sonra odaya getirildim. Güneşten koruması için bir gözlük, yasaklar listesi ve reçete verdiler, dinlendikten sonra gidebileceğimi söylediler. Zaten dinlenmeye pek de ihtiyaç duymadım. Işık çok fazla etkilediği için gözlüğümü de hemen takıp evin yolunu tuttum. Herhangi bir ağrım olmadı ameliyat sonrası. Fakat içilen haptan mıdır bilmiyorum eve gelene kadar uyumamak için kendimi zor tuttum. Eve gelir gelmez kendimi yatağa attım ve güzel bir uyku çektim. Akşam uyandığımda bile o bulanıklığın azaldığını fark ettim.

Ameliyat sonrasında önemli olan verilen damlaları düzenli kullanmak ve verilen yasaklar listesine dikkat etmek.

Ertesi sabah ilk kontrole gittim. Ölçümler yapıldıktan sonra doktorum takılan lensi çıkardı. İlk hafta damlaların birini saat başı, ikisini iki saatte bir kullandım. ilk kontrolden bir hafta sonra ikinci kontrolüme gittim. Damlalarım değiştirildi ve sıklığı azaltıldı. Bu damlaları 2 ay kullanmam ve son kontrol için 6 ay sonra gelmem söylendi.

Damlaları iki ay boyunca kullandım. Toplam süreçte çektiğim tek ağrının ameliyattaki o baskı olduğunu söyleyebilirim, ki o da dayanılmayacak bir şey değildi ve çok kısa sürdü. Şu an görüşümden oldukça mutluyum. Başlarda sabah kalktığımda gözlüğümü arıyordum fakat gözlüklü insan alışkanlıklarımdan da yavaş yavaş kurtuluyorum.

Yaşasın dünyayı penceresiz görmek!

Reklamlar

Lazer Göz Ameliyatı Deneyimim” üzerine 14 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s