Sevme İradesi

image

Dünya üzerinde iradesi olan tek yaratık biziz. Biz insanlar… Peki, irade nedir? İrade bir şeyi yapıp yapmamaya karar verme gücüdür. Peki, irademizin sınırları nedir?
Bence insanoğlu eylemleri yapıp yapmamaya karar vermekte irade sahibidir. Uçmaya karar verdiğimizde gerekirse Hezarfen olur, kendimize kanatlar yapar da uçarız.

Denizin dibinde ıslanmadan gezmek istiyorsak, denizin altında giden araçlar yaparız. Bunlar bizim irademizin göstergesidir. Kararlar verebilir ve onları uygulayabiliriz. Fakat hissettiklerimizi veya hissedeceklerimizi seçemeyiz.
Düşünsenize kan bağınız olmadan sevdiklerinizi. Onlara muhtaç veya onların eline doğmadınız. Ama sevdiniz. Peki, neden? Bunu siz mi seçtiniz? Hayır, hiç sanmıyorum.
Seçme şansımız, irademiz olsaydı sevme konusunda, gecelerce uykusuz kalır mıydık birileri için? Birilerinin yaptıkları bu kadar can acıtıcı olabilir miydi? Sevmemeyi seçerdik bir çoğumuz.
Düşünsenize kaçıncı kere kalbiniz kırılmışken, kaçıncı kere hiç sevmemiş olmayı diliyorken sevginizi söküp atabildiniz mi? Atılmaz ki. Ne yapmış olursa olsun,  bitivermez birden. Zaman alır. Kalbiniz paramparça olur da, sevmiyorum, sevmeyeceğim artık dersiniz de, hani ben bu kadar değersiz miyim diye düşünürsünüz de onu görünce kalp atışınıza bir söz geçiremezsiniz. Çünkü sevdiniz.
Hiç düşünmeden, hiç soluklanmadan o pembe dünyayı hayal ediverdiniz bir kere. Yanacak, kül olacaksınız. Ve hiç birini siz seçmediniz.

Reklamlar

Sevme İradesi” üzerine 6 yorum

  1. yk dedi ki:

    Bence irade daha çok yol ayrımlarında var. Kader sayısız olasılığı insana sunar, her ne kadar irademiz olsa da yine bir seçim yapmaya mecburuz. Varoluşçular gibi düşünürsek konu bayağı karışık aslında.

    Liked by 2 people

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s