Yalnızlık

image

Bu yazımızın teması yalnızlık. Öncelikle yalnızlığı tanımlamak istiyorum. Benim bahsedeceğim yalnızlık etrafında kimsenin olmaması değil. Romantik anlamda kimseye ilgi duymamak, ilgiye maruz kalmamak, boşlukta olmak yani.

Daha önce bir yazımda sevmek insana insan olduğunu hissettirir demiştim. Uzun süre romantik duygular hissetmeyen insan, insan olduğunu hissedebilir mi sizce? Insanı diğer varlıklardan ayıran sadece düşünüp beynini kullanmak olsaydı, yapay zekalardan farkımız kalır mıydı? Insan olduğunu, sevince hissetmez mi insan en fazla? En çok içinizden ılık ılık bir şeyler akarken, yüzünüzdeki temiz gülümsemeden dolayı göz kenarlarımız çizgi çizgi olduğunda veyahut kalbimiz kırıldığında, yutkunmayı bile beceremediğimizde hissetmez miyiz insan olduğumuzu?
Ben insan olduğumu en coşkulu duygularımı yaşarken anlamıştım. En çok kalbim biri için çarparken. Şimdi bahsi geçen yalnızlığın sebebi dostun olmaması değil. Sevinci de üzüntüyü de dinleyip paylaşacak dostlar var olsa da hissedilen yalnızlık. Bu yalnızlığın sebebi kalbin kimse için heyecanlanmıyor oluşu. Kalp kıracak veya en çok da mutlu edecek olan o özel insanın olmayışı.
Bilmem herkesin yalnızlığı birgün geçer mi? Hak ettiğimiz için mi yalnızız, yoksa sefa yolunda çekilen bir cefa olduğundan mı?
Ilgiye maruz kalmamak da yalnızlıktır bence. Beğenilme isteği hepimizde var. Beğenilmek için güzel, başarılı, zengin olmak istiyoruz. Ilgi duyulan cinsiyetler tarafından beğenilip ilgi görmek için. Fakat ilgi duyulan cinsiyetlerin mensupları tarafından beğenilmemek şevkimizi kırıyor, bizi üzüyor ve yalnız hissettiriyor.
Elbette dünyada ilgi görmeyen ve ilgi göstermeyen tek insan değiliz, ama bu pek de tatmin edici bir bahane değil bu yalnızlığı unutturmak için. Birgün geçecek olması da şu an yalnız hissetmemize engel değil. Peki, nasıl geçer bu yalnızlık hissi?

Reklamlar

Yalnızlık” üzerine 5 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s