Doğru İnsanı Bulmak…

ScreenShot_20151215230816

Doğru insanı mı bulmak? Doğru insan var mıdır? Peki, varsa kimdir? Kime göre doğrudur? Bana göre doğru insan olan gerçekten benim için doğru insan mıdır? Kimin doğrusu benim için doğru olandır?

Kuşkusuz ki sevgi ihtiyacımızı karşılamak için bu arayıştayız. Fakat sevmek için mi doğru insanı ararız, sevilmek için mi? Hangisi bizim için daha öncelikli? Sevmek mi, sevilmek mi?

Bana sorarsanız öncelikli ihtiyacımız sevilmektir. Biz değil miyiz doğar doğmaz annemize bağlı olan? Bebekken sevgiden yoksun şekilde sadece beslenerek yaşayamayan biz değil miyiz? O zaman sevilmek bizim öncelikli ihtiyaçlarımızdandır diyemez miyiz?

Evet, sevilmek daha önemli dedim ama bu sevmenin önemli olmadığı anlamına gelmesin. Ben sevmenin de ihtiyaç olduğunu düşünüyorum. Bana sorarsanız birini, bir şeyi sevmek, ona bağlanmak insanın güvende hissetmesi için bir ihtiyaçtır. Düşünsenize evinize her gidişinizde sanki ilk gidişinizmiş gibi hissettiğinizi. Düşünsenize o sıcacık evinizin size tekinsiz ve soğuk geldiğini. Bir evi sevmek o evin güvenilir gözükmesini sağlar. Bir eşyayı sevmek onu her gördüğünüzde size güzel anılarınızı hatırlatarak mutlu olmanızı, umut dolmanızı sağlar. Bir insanı sevmek size insan olduğunuzu hissettirir.

Gelelim doğru insana. Bence doğru insan: bizi saplantı haline getirmeden, bunun uğruna hiç kimseye olur olmadık zarar vermeyecek kadar seven ve bizim saplantı haline getirmeden, bunun uğruna hiç kimseye olur olmadık zarar vermeyecek kadar sevdiğimiz insandır. Boyu posu, huyu suyu değişse de önemli olan budur bence. Ve tabi ki güven veren ve güvenilmeyi hak edendir. Bize kendimizi süper kahraman gibi hissettirendir.

iliski-nasil-canlanir Siparişimiz tamam gibi. Peki, bu doğru insanı nerede buluruz? Nerede aramalıyız? Aramakla bulur muyuz? Yoksa hiç beklenmedik zamanda karşılaşır mıyız?

Burada sanırım biraz çaresiziz. Pek bir bilinmezlikteyiz.

Ne yapacağız peki? Elimiz kolumuz bağlı, çaresizce, kös kös oturup bekleyecek miyiz? Bu bize yakışır mı? Yakışmaz!

Eğer doğru insanı nasıl bulacağımızı bilmiyorsak, biz doğru insan olacağız. Biz sevmeyi bileceğiz, sevildiğimizde bunun için kimseyi pişman etmeyecek insanlar olacağız. Bizim için doğru olanı bulana kadar hatalar yapacağız, doğruları öğreneceğiz ve kendimizi geliştireceğiz. Beklediğimiz kişi geldiğinde onun için doğru insan olmuş olacağız.

Peki, o geldiğinde onun beklediğimiz kişi olduğunu nasıl bileceğiz? Bilemiyorum doğrusu. Bekleyip göreceğiz.

 

Reklamlar

Doğru İnsanı Bulmak…” üzerine 8 yorum

 1. ganibey dedi ki:

  Güzel bir konuya değinmişsiniz. Yüreğinize sağlık. Şu cümleniz çok hoşuma gitti: “Bir insanı sevmek size insan olduğunuzu hissettirir.”

  Liked by 1 kişi

 2. yk dedi ki:

  Bir yerlerde doğru insan doğru insanı bekliyor. İşin tuhafı her iki taraf da arayışta. Düşünsenize “doğru insan”la her gün aynı sokakta karşılaşıyorsunuz ve birbirinizden bihabersiniz. Bu konuda gözden kaçan zaman henüz uygun olmayaşıdır. Ama doğru zamanı bilmek olanaksız. Öyleyse tetikte olmak gerekir, bir gün elbet doğru insanla karşılaşılır.
  Not: Uykuyla uyanıklık arasındayım, umarım yazdıklarımı doğru insan okuyordur 🙂

  Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s