KADINLAR NE ISTER

image

Bu zamana kadar biz kızların aslında çok bir şey beklemediğini küçük şeylerle mutlu olabildiğini düşünürdüm. Bunu savunurken fazla genelleme yaptığımı ve bireysel özellikleri göz önüne almadığımı şimdi daha iyi anlıyorum.
Gerçekten de yeni tanıştığımız, enerjimizin tuttuğu, bizdeki sayfası tertemiz olan birinden çok bir şey beklemeyebiliriz çoğunlukla. Ama maalesef hiç bir sayfa ilk andaki kadar temiz kalamıyor.

Üst üste karşılıklı hatalar yapılıyor birbirini tanımak adına ve bunlar her seferinde az da olsa kalpteki yerini aşındırıp zarar veriyor. Bu aşınmayı tamir edecek olan da aşındıran insanın kendisi oluyor. Bu tamiri ancak yarattığı hasarın büyüklüğünü ve özelliklerini tespit ettiğinde yapabilecekken bunda başarılı olamayabiliyor. Ki bence “onca şey yaptım ama affetmedi/ yaranamadım.” gibi cümlelerin nedeni de hasar tespitinin iyi yapılamaması. Peki, nasıl oluyor da kendi yarattıkları zararın büyüklüğünü veya niteliğini tespit edemiyorlar? Sonuçta buna neden olan kendisi ve en iyi onun bilmesi gerekiyor. Bence cevap bakış açısındaki farklılık.
Örneğin bir kadına kilo aldığını söylendiğinde çoğu buna kırılır. Çünkü bu dünya biz kadınları “kilolu=çirkin” kodlamasına itmiştir. Bu bakış açısından baktığınızda “Sen biraz kilo mu aldın?” demekle “Sen iyice kendine bakmaz oldun. Sana baktığımda çirkin bir kadın görüyorum.” demek arasında çok bir fark yok gibidir. Bunu söyleyen bunu ima etmemiş olabilir, hatta bunun ona daha cok yakıştığını düşünüyor bile olabilir. Ama karşısında kırılmış biri varken bir de bunu “Amma abarttın.” diyerek sıvamanın anlamı yoktur. Telafi etmek için onu sonraki üç görüşünüzde “Sen kilo mu verdin?” diye sormak da yapmacık olacaktır. Bunun yerine hatayı analiz edin. Kilo meselesinin güzellikle bağdaştığını söylemiştik. Bu hatanın niteliği olabilir. Büyüklüğünü de verilen tepkiden anlayabilirsiniz. Demek istediğim bunu kilo hakkında iltifat ederek değil, ona yakın veya onunla özdeşleşmiş olan konularla ilgili adımlar atarak halletmeye çalışın. Avınızı uyandırmayın yani. Verilen tepkinin büyüklüğüne göre de ne ölçüde bir şey yapmanız gerektiğini ayarlarsanız tadından yenmez. Ne fazla abartın ne de sönük bırakın. Her şey dozunda güzeldir.
Bir kadının güvenini kaybettiyseniz onu ne kadar sevdiğinizi söylemeniz veya yollarına güller dökmeniz en fazla onu yumuşatabilir. Yapmanız gereken onun kahramanı olmaktır. Zor anlarında birden çıkıp her şeyi yoluna koymanız gerekir. Superman olmanız, mucizeler yaratmanız gerekir. Veya kendinizi garantiye alıp o güveni hiç sarsmamanız gerekir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s