“Dört Göz”ler ile Empati

image

Gözlük takmak insanlar için genelde konuşmaya bile değmeyen bir sorun. Gözlük takmanın bir sorun olduğunu söylediğinizde insanlar bunu şımarıklık olarak görüp daha ne dertler var dünyada temalı konuşmalara geçerler. Sadece birazcık çirkin gözükebileceğini ve sağlığının görüntünden çok daha önemli olduğunu savunurlar. Sağlık tabi ki çok daha önemli, ama tek sorun görüntü değil ki.

1- Gözlüğü küçük yaşta takmaya başlarsanız etrafınızdaki küçük böcekler size zor zamanlar yaşatır.

Ben 7 yaşında gözlük takmaya başladım ve çocukların ne kadar acımasız yaratıklar olduğunu o zaman öğrendim. Zaten annelerimizin bizi televizyondan uzaklaştırmak için korkuttukları şeyi kullanmaya başlamıştım, bir de o acımasızların alayına maruz kaldım. Ama bende nasıl bir kin varsa hepsini tek tek sayabilirim. Unutmadım sizi küçük böcekler!

2- Çoğu etkinliğe katılamazsınız. Koşmak, zıplamak sizin için sorundur. Çünkü gözlüğünüz sizden bağımsızdır ve düşmek için fırsat kollar. Benim bunu anlamam biraz zaman almıştı. Birkaç kere koşarken gözlüğümün camı çıktı ve ağlayarak birilerinden yardım istedim camı bulabilmek için. Bir kere de gözlüğüm düştü ve ortadan ikiye ayrıldı. Zıplamakta aynı şekilde aslında. Konserlerde zıplayan bir gözlüklü gördünüz mü mesela? İnananın bana kimse o kalabalıkta gözlüğünü düşürmek istemez. Hadi bunlar olmasa da olur ama denize girmek bile büyük sıkıntı. Gözlüğü taksanız ıslanacak göremeyeceksiniz, kayıp gidecek rahat edemeyeceksiniz. Takmasanız havluyu nereye koyduğunuzu bulmak epey zamanınızı alacak.

3- Kışın soğuğunda ekmek almak için sıcacık fırına girmek veya sevdiğinizle yağmurun altında ıslanmak gibi aslında insanı mutlu etmesi gereken anlar sizin için sıkıntı olur. Fırına girdiğinizde camlar buğulanır ve insanların buna güldüklerini buğulu camlar arkasından göremezsiniz bile. Yağmurda ıslanan camlar da görüşünüzü az bozmaz hani. Yağmur hafif atsa bile o şemsiyeyi açmak istersiniz

4- Çerçevenizi değiştirmek bile ayrı sıkıntıdır. Gider beğenirsiniz bir tane, buraya kadar her şey güzeldir. Ama denemek için kendi gözlüğünüzü çıkardığınızda bulanık dünyaya geri dönersiniz ve denediğiniz çerçevenin size yakışıp yakışmadığını göremezsiniz. Görebilmek için aynaya iyice yaklaşmanız gerekmektedir ve insanlar sizi izlerken bunu yapmayı kesinlikle istemezsiniz.

Yaklaşık 14 yıldır gözlük takıyorum, artık bir parçam oldu diyebilirim. resmen yüzümde yer edindi. Gözlüksüz halimi ben bile tanıyamaz hale geldim. Yine de şikayetçiysem sadece şımarıklık değildir belki. Ne dersiniz?

“Dört Göz”ler ile Empati” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s