Bugün Bayram :)

Eskilerden bir bayram :)

Eskilerden bir bayram 🙂

Bugün bayram, erken kalkın çocuklar…

Bir Barış Manço şarkısıdır ve bayram sabahları erken kalkmayı benim için daha katlanılır hale getirir. Bugün bayramdır, giyinip süslenmek gerekir. Çünkü sevdikleriniz sizi bekler.

Daha 20 yaşında bir genç kızım ve birazdan “Nerede o eski bayramlar?” moduna gireceğim. Çünkü çocukken bayramda herkesin bizi beklediğini, yollarımızı gözlediğini düşünürdüm. Şimdi görüyorum ki, herkesin işi başından aşkın. Herkesi tek tek bekleyecek zaman bile yok.

Çocukluğumun en eğlenceli bayramlarını Hoca dedemlerde(annemin babası) toplandığımızda yaşadım. Annemler, babamlara göre daha kalabalık, daha konuşkan ve daha eğlenceliydiler. Bayramda toplanınca on beşe yakın çocuk olurduk. Büyükler de eklenince bol gürültülü, bol kahkahalı zamanlar geçirirdik. Dedem eve çuvalla ekmek getirirdi ve gece olunca yerler yataktan geçilmezdi.

Ben kuzenler arasında daha küçük gruptandım. Abilerimin sırtına zorla çıkıp kendimi gezdirtirdim. Abilerim bizden çok daha hareketliydi. Evde kaybolup bulunamayan ne varsa onlar sayesinde bulunurdu. Kömürlükte bile olsa bütün oyuncakları bulup getirirlerdi. Dedem evde yokken, dedemin kırmızı bisikletini alıp bizi gezdirirlerdi. Bisikletin arkasında demirler bir tarafımıza batsa da o kırmızı bisikletle gezmenin tadı başka olurdu.

Sonra büyüdük. Bazılarımız evlendi, ailemize minik fertler kattı. Bazımız hala okuyor. Yeni bayram anıları katıyoruz hayatımıza. Hiçbiri eskisi gibi olmuyor.

Reklamlar

Bugün Bayram :)” üzerine 4 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s