En Sevdiğim 10 Yeşilçam Filmi

Ben hayal gücüne aşık olan, sanatın her dalına saygı duyan biriyim fakat resim, müzik ve sinemanın bende yeri ayrıdır. Yeşilçam, yani Türk sineması, da benim için müthiş bir önem taşır. Bu yazımda en sevdiğim 10 Yeşilçam filmini topladım. Buyurun efendim 🙂

1*Şekerpare(1983)

En sevdiğim filmdir kendileri. Cumali’nin Şekerpare’ye bakışı, bir “ah” çekişi bile anlatır sevgisini. Onu olduğu gibi sever. Geçmişi değiştirmek gibi bir düşünceyle harcamaz zamanını. Geleceğini güzelleştirmek ister sevdiği kadının. Bence sinema tarihinin en saf aşkı bu. İlyas Salman, Şener Şen, Yaprak Özdemiroğlu, Şevket Altuğ, Neriman Köksal ve Ayşen Gruda gibi güzel isimlerin içinde bulunduğu, bol müzikli bir yapıttır. Düğünde Cumali ve Ziver’in oynadıkları sahne favorimdir.

2*Neşeli Günler(1978)

Bu film nasıl anlatılır bilmem ki. Turşu suyu başında kavga edip ayrılan 6 çocuklu bir çiftin yolları yıllar sonra çocukların birbirini tesadüfen bulmaları sonucu tekrar kesişir. Hala aynı inat, hala aynı sinir varken çocuklar anneleriyle babalarını bir araya getirmeye çalışır. Her izlendiğinde gülme krizlerine sokar insanı. Adile Naşit, Münir Özkul, Şener Şen, Mürvet Sim ve Ayşen Gruda gibi isimler varken aksini nasıl düşünür ki insan? Bütün kavga sahnelerinde çeneniz ağrıyana kadar gülersiniz.

3*Sultan(1978)

Hırçın, 4 çocuklu, dul bir kadın ve ona kafayı takan mahallenin yakışıklı minibüsçüsü. O takıntı çok geçmeden aşka dönüşür ve filmin sonunda o gelinliğin havada uçuşunu gözleriniz dolu dolu izlersiniz. Türkan Şoray ve Bulut Aras baş rollerdir. Şener Şen ve Adile Naşit de barındırdığından aşırı komedi unsuru içerir. Çamurlu kavga sahnesi en sevdiğim ❤

4*Gülen Gözler(1977)

Beş adet kızı olan bir marangoz ustası düşünün. O ev entrikasız olur mu? Bu hikaye sevdasız olur mu? Adile Naşit, Münir Özkul, Şener Şen ve Ayşen Gruda içerir. Nane likörü sahnesi çok güzeldir.

5*Çiçek Abbas(1982)

Bir minibüs muavininin, şoförün nişanlısına aşık olması, sevdiği uğruna elinden gelen her şeyi yapması… İlyas Salman, Şener Şen, Pembe Mutlu ve Ayşen Gruda filme renk katar. Tabi ki kıraathanedeki atışma sahnesi en güzel sahnedir.

6*Arabesk(1988)

Klasik Türk filmlerinin bütün klişelerini bünyesinde toplamış absürt komedi tarzındaki filmdir. Çok severim kendilerini. Şener Şen, Müjde Ar, Necati Bilgiç ve Uğur Yücel aklıma gelen isimlerdir. Her sahnesi ayrı güzel olsa da “İstanbul nerededir?” sahnesi favorimdir.

7*Şalvar Davası(1983)

Evlenince şehre giden Elif kız kocası ölünce köye evini satmak için geri döner. Ağa ve tüm köy erkekleri kadınlara köle gibi davranmaya devam etmektedir. Elif kız kadınlara akıl ve cesaret verir, onlara önderlik eder bu düzeni yıkmak için. Bir nevi eleştiridir. Müjde Ar, Şener Şen ve Halil Ergün başlıca isimlerdir. Ağanın bir türlü motosiklet kullanmayı öğrenmeyip oraya buraya savrulması favorimdir.

8*Bizim Aile(1975)

İki aile bir evde yaşamaya başlar ve bir aile olmaya çalışırlar. Başlarda kolay olmasa da zor günler yaşayınca kenetlenir birbirlerine sımsıkı sarılırlar. Adile Naşit, Münir Özkul, Şener Şen, Ayşen Gruda ve Tarık Akan aklıma gelen isimlerdir. Geniş bir kadrosu olan aile filmidir. Yaşar Ustanın büyük patrona verdiği dersi kim unutabilir ki?

9*Çalıkuşu(1966)

Geç keşfettiğim için üzüldüğüm, en sevdiğim kitabın uyarlaması Yeşilçam filmidir. Feride, yani Çalıkuşu, yaramaz bir kızdır. Her ne kadar önceleri teyzesinin oğlu olan Kamran’ı ana kuzusu bulsa da, zamanla Kamran’ın kendisine olan ilgisi hoşuna gider ve evlenmeye karar verirler. Düğün yaklaşmışken aldatıldığını öğrenen Çalıkuşu öğretmen olarak anadoluya gitmeye karar verir ve yıllarca anadolunun bir o köşesinde bir bu köşesinde hayatlara güzellik katar. Fakat Kamran’ı asla unutamaz. Yıllar sonra Kamran’la tekrar karşılaştıklarında aşklarından hiçbir şey kaybetmemişlerdir. Türkan Şoray ve Kartal Tibet baş rollerdedir. Kamran’a Gülbeşeker ikram ettiği sahne en sevdiğimdir.

10*Selvi Boylum Al Yazmalım(1978)

Birçok insan bu filmin listenin sonunda olmasına şaşırır. Fakat İlyas’a o kadar sinirliyim ki başyapıt bile olsa en dibe koyuyorum filmi. İlk görüşte birbirlerine aşık olan köylü Asya ve avanak İstanbullu, kamyon şoförü İlyas kaçıp evlenirler. Zamanla maddi sıkıntılar yüzünden İlyas Asya’yı aldatmaya başlar. Asya öğrenince oğlunu da alıp evi terk eder, nereye gideceğini bilmeden. Cemşit adında iyi yürekli biriyle kesişir yolu. Cemşit sıcak bir yuva verir onlara. Asya uzun süre İlyas’ı bekler, onları bulacağını düşünür hep. Daha sonrasında beklemekten usanıp Cemşit’le evlenir tam her şey düzelirken İlyas çıkıp gelir. Asya’nın karar vermesi gerekmektedir. Türkan Şoray, Kadir İnanır ve Ahmet Mekin baş rollerdir. En son Asya’nın karar verdiği sahne en iyi sahnesidir.

Reklamlar

En Sevdiğim 10 Yeşilçam Filmi” üzerine 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s