Sevgi Üzerine

Sevgi benim için bilinen ama ne olduğu anlatılamayan kavramlardan. Hissedebilirsin fakat tarif edemezsin. Sanırım önemli olan da tanımı değil, “Kimi sevmeliyiz?” sorusu.

“Yaratılanı severim, Yaradandan ötürü.” diye bir söz vardır. Hemen herkes duymuş ve ne kadar güzel olduğunu düşünmüştür. Peki, kaçı uygulamıştır?

Yıllarca, hangi dinden olduğu önemli olmaksızın, kendine dindar diyen kesim, kendi gibi dindar olmayan kesime başka hiçbir neden olmaksızın kin güttü.

Tabi ki dindar olmayan kesim de kendilerine kötü bakıldığı veya dindarların bağnaz olduğu düşüncesiyle dindar kesime kin güttü. Sadece bu da değil. A dinine mensup olanlar, B dinine mensup olanlara sevgiyle bakamadı.

Bu “kendinden olmayanı sevmeme” olgusu sadece dinle de kalmadı. İnsanoğlu birilerini sevmemek için yeni sınırlar çizdi, yeni kavramlar buldu. Irk, etnik köken, cinsiyet, cinsel yönelim gibi bizi ayırması doğal sayılan gruplar yetmezmiş gibi tuttuğumuz spor kulüpleri, desteklediğimiz siyasi partiler hatta kedi mi köpek mi sevdiğimiz bile bizleri ayırdı ve yeni kitleleri sevmememize neden oldu.

İnsan, zaman zaman, iki zıt görüşü aynı anda haklı bulabiliyor, kendiyle çelişebiliyor. Ne yani, öyle durumlarda kendimizi de mi sevmeyelim?

Sevin. Tüm evreni sevin, tüm renkleri. Duygular tükenmez. Korkmayın! Duyguların sınırı, kotası yoktur.

Sevgi Üzerine” üzerine 5 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s